624 3148 33

Objawy uszkodzonego sprzęgła

624 3148 33

Co to jest sprzęgło? Sprzęgło jest sprzęgiem między silnikiem a przekładnią, co pozwala kierowcy stopniowo przenosić moc z silnika na przekładnię. Dodatkowo, użycie sprzęgła pozwala na włączenie przekładni w biegu i doprowadzenie pojazdu do ruchu. Jeśli sprzęgło nie zostało rozłączone, silnik zgaśnie, gdy kierowca zatrzyma pojazd.

Jak działa sprzęgło? Dysk zwyczajowo zwany tarczą sprzęgła jest umieszczony pomiędzy sprężynową płytą zwaną płytą dociskową i koło zamachowe. Dysk ma kolce w środku, które łączą się z wałem wejściowym przekładni. Gdy silnik jest uruchomiony, koło zamachowe i płyta dociskowa obracają się w stosunku do prędkości obrotowych silnika. Kiedy sprzęgło jest włączone, jest napędzane zarówno przez koło zamachowe, jak i płytę dociskową i obraca się z taką samą prędkością jak dwa elementy napędowe. To z kolei napędza wał wejściowy przekładni, co ostatecznie obraca wał napędowy lub oś, aby napędzać samochód. Gdy pedał sprzęgła zostanie wciśnięty (sprzęgło jest rozłączone), płyta dociskowa wysuwa się z dysku, nie prowadząc już tarczy sprzęgła. Chociaż silnik pracuje, a koło zamachowe i płyta dociskowa docierają do przodu, dysk nie jest już umieszczony pomiędzy nimi i nie jest już obracany, co pozwala na zmianę biegów lub zatrzymanie pojazdu.

Co się dzieje, gdy sprzęgło ślizga się?
Jest to główny zarzut wadliwego sprzęgła. Kiedy sprzęgło ślizga się, tarcza sprzęgła nie obraca się z tą samą prędkością, co koło zamachowe i płyta dociskowa w rezultacie nie może obrócić wału wejściowego przekładni tak szybko, jak silnik. Problem jest najczęściej związany z zużytą lub spaloną płytą sprzęgła. Tarcza ma materiał włóknisty związany z jego powierzchnią, materiał ten jest podobny do wykładziny hamulcowej. Ponieważ ten materiał zużywa się lub zaczyna palić, nie jest już zdolny do “gryzienia” i przytrzymywania między kołem zamachowym a płytą dociskową. Kiedy to nastąpi sprzęgło ślizga się, gdzie znajduje się określenie “sprzęgła poślizgowe”.

Konserwacja sprzęgła ma decydujące znaczenie dla samochodów osobowych i ciężarowych z manualną skrzynią biegów. Sprzęgło przenosi moment obrotowy z silnika do przekładni a następnie na koła. Mechanizm zwalniający (sprzęgło) umożliwia sterowanie momentem obrotowym między silnikiem a przekładnią. Reakcja między silnikiem a przekładnią powinna rozpocząć się zaraz po naciśnięciu pedału sprzęgła. Za każdym razem kiedy naciskamy sprzęgło, tarcza sprzęgła rozpina przekładnię od silnika i umożliwiają zmianę biegów. Z biegiem czasu powtarzające się działanie może spowodować zużycie sprzęgła i towarzyszących mu łożysk i kół zębatych. Jeśli zaniedbasz rutynowe czynności konserwacyjne lub jeśli nie znasz znaków ostrzegawczych kończącego się sprzęgła, ryzykujesz utratę kontroli na drodze.

Po pierwsze, znaki ostrzegawcze o zbliżającym się zużytym sprzęgle:
Czy spalanie paliwa samochodu się zwiększyło?
Czy obroty silnika podczas przyspieszania się zwiększają a samochód nie przyśpiesza?
Czy gdy naciskasz sprzęgło – nie można zmieniać biegów?
Jeśli masz sprzęgło hydrauliczne, utrata płynu jest pewną oznaką czegoś nie tak. Szlifowanie podczas przesuwania się do kół zębatych jest również pewną oznaką zbliżającej się awarii sprzęgła. Chociaż sprzęgło z ręcznym przenoszeniem może trwać zazwyczaj od 4 do 7 lat, to Twoje nawyki jazdy i teren w jakim się poruszasz mogą zużywać sprzęgło w ręcznej skrzyni biegów.

Nie ignoruj dziwnych dźwięków, a zwłaszcza zapachu dymu podczas przełączania między biegami w samochodzie . Nie narażaj na niebezpieczeństwo w samochodzie bez w pełni sprawnego mechanizmu sprzęgła. Zadbaj o bezpieczeństwo i sprawne sprzęgło, dzięki czemu nie musisz się martwić o problem ze sprzęgłem przez kolejne od 4-7 do siedmiu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *